top of page

Drevoryt

Drevoryt

 

     Drevoryt alebo xylografia je jednak synonymum pre drevorytectvo, teda umeleckú grafickú techniku tlače z výšky vyvinutú v roku 1771 Thomas Bewickom, jednak tlačová platňa na takúto tlač, a jednak odtlačok zhotovený takouto tlačou. Od drevorezu sa odlišuje bohatšou modeláciou a stieňovaním.

Pri drevoryte, nazývanom aj xylografia, je drevo, z ktorého sú zhotovené tlačové formy, rezané naprieč osi kmeňa stromu (pri drevoreze je to naopak). Doska sa pripravuje zlepením týchto zrezaných hranolov tak, aby stredy ich letokruhov smerovali k sebe. Vytvoria tak šachovnicový vzor. Vďaka tejto príprave môže rytec dosiahnuť väčšie tónové variácie, pretože sa drevo stáva poddajnejším. Využívalo a využíva sa predovšetkým dostatočne uschnuté hruškové, prípadne čerešňové drevo. Tie vynikajú svojou tvrdosťou. Ako je z názvu evidentné, nože sa zmenili na rydlá rôznych tvarov, nie však duté, ako napríklad pri linoryte, ale plné. Zo slovenských umeleckých osobností sa týmto technikám venoval hlavne Koloman Sokol. Okrajovo tiež Albín Brunovský, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda a Vincent Hložník.

     Moja práce drevorytu sa nazýva Búrka.

 

Linoryt

Linoryt

 

     Linoryt je obľúbená technika grafikov, ktorá sa radí k tlači z výšky, to znamená, že plocha, ktorá je vyrytá ostáva nezafarbená a teda sa netlačí na podklad (papier). Technika linorytu sa môže vytvárať aj vo viacerých farbch, ale musíme sa trafiť do už vytlačenej plochy linorytu na papieri. Je to rýchla, jednoduchá technika, ktorú zvládne študent umeleckej školy. Linoryt a linorez je náharou za drevoryt a drevorez,

     K opracovaniu štočkou potrebujeme rôzne nožíky, rydlá rôznych profilov a tvarov.

     Moje práce tvorené linorytom sa nazývajú Najväčšia hviezda a Svetlo zapadá.

© 2023 by EK. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-flickr
bottom of page