
Suchá ihla



Mezzotinta
Suchá ihla
Suchá ihla patrí medzi grafické techniky tlače z hĺbky. To znamená , že farba sa nanáša do rýh ,ktoré vznikajú rytím a následne sa z nich pretláča na papier.
Podklad , do ktorého sa vytvára suchá ihla musí byť pevný, rovný a hlavne nenasiakavý. Tieto požiadavky spĺňa niekoľko materiálov, predovšetkým kovy ( meď, zinok, hliník...) ale aj plasty.
Po ukončení samotného rytia sa musia zo štočku dôkladne odstrániť ostré hrany , ktoré vznikajú po okraji rytých liniek. To sa robí najlepšie jelenicou. Následne sa jemne otupia hrany, aby sa
Mezzotinta
Mezzotinta alebbo škriabaná rytina je grafická technika patriaca pod tlač z hĺbky. V medzinárodnom označení má symbol C7.Pri mezzotinte sa vytvára modelovacia kresba vyškrabávaním, čiže zosvetľovaním tmavej plochy medenej alebo mosadznej husto ozrnenej dosky. Na túto techniku sa najlepšie hodí medená doska hrúbky 1,5 až 2 mm, na ktorej sa vytvorí potrebná zrnitosť pomocou kolísky alebo skobliny. Je to oceľový polkruhový nôž s ostrím vybrúseným do jedného či viac radov zubov. Kolískou sa najprv rozbrázdi celá plocha dosky v štyroch základných smeroch a v brázdení sa pokračuje dovtedy, kým sa celý povrch dosky nejaví ako rovnomerne tmavý. Táto práca je pomerne namáhavá a zdĺhavá. Na urýchlenie práce možno použiť tzv. kotúčový zrnič. Ozrnený povrch sa potom pretrie slabým nánosom riedkej farby a to buď čiernej tempery, alebo tlačovej černe zmiešanej s lojom. Vybudovanie mezzitintovej kresby prebieha opačne ako pri ostatných hlbokotlačových technikách – začína sa od tmavej cez poltóny k svetlejším partiám. Praktizujeme to väčšinou zoškrabovaním a vyhladzovaním zrna v miestach, ktoré sa majú tlačiť svetlejšie. Čím nižšie je zrno, tým menej farby udrží. Zrno sa zoškrabáva trojhrannou oceľovou škrabkou, ktorú držíme naplocho, takmer vodorovne, aby sa príliš nezarezávala do hĺbky. Opravy chybných miest sa robia opätovným rozdrvením skoblinou.
Mezotintou vytvorený pohľad na kostol v Spišskej Sobote pri Poprade je mojou prácou.
zamedzilo vytváraniu tmavších okrajov.
Následne štočok odmastíme a tlačiarenskú farbu nanášame pomocou koženého vankúšika, alebo prsta. Farbu sa snažíme krúživým pohybom vtláčať do rýh. Jemnou látkou, najlepšie hodvábom odstraňujeme prebytočnú farbu prudkým pohybom smerom od stredu štočku von. Následne ešte dôkladne pretrieme rohy štočku.
Na valcový tlačiarenský lis položíme podkladový papier a naň uložíme štočok. Na ten priložíme navlhčený papier.
Suchá ihla sa tlačí pod veľkým tlakom. Po pretlačení opatrne odstránime ochranné papiere z vrchu a následne aj papier s výtlačkom. Najhodnejšie je si najprv na nečisto vyskúšať tlak valca.
Moja práca suchej ihly sa volá Deň matiek a Dobrého nikdy nie je dosť.